Categories
Saya KN-9359 - Ken Sujihiki 24cm
Saya KN-9359 - Ken Sujihiki 24cm Saya KN-9359 - Ken Sujihiki 24cm Saya KN-9359 - Ken Sujihiki 24cm

Saya KN-9359 - Ken Sujihiki 24cm

Availability On stock
Free shipping: More information
Discount: 2% discount on purchases over €200
More information about our bonus system
Producer: Seki Kanetsunu

Tradičné drevené puzdro saya pre nôž Zuiun Kiritsuke KN-9395. Vyrobené z japonskej magnólie. Plastická čierna textúra je vytvorená technikou "lacquer craft" použitím prírodných farbív.

Vyberte si variantu!
45,00 €s DPH
+ -

Product detail

Tradičné drevené puzdra na čepele sa v Japonsku volajú saya. Ich ručná výroba je náročná a preto je saya takmer vždy nedostatkovým tovarom. Ich výrobou sa zaoberá len niekoľko majstrov. Používajú vhodné dreviny ako napr. paulownia, magnólia alebo bambus. Dodávajú sa v prírodnom prevedení, alebo s použitím prírodných lakov. Saya je vhodná nielen na uskladnenie kuchynského noža, ale predovšetkým na jeho premiestňovanie.

V našej ponuke nájdete puzdra na kuchynské nože značky KASUMI, MCUSTA ZANMAI a TOJIRO DP. Je dosť možné, že niektoré puzdra sa dajú použiť i na iné nože. Preto Vám odporúčame pred zakúpením puzdra, konzultovať jeho použitie.

About producer

Seki Kanetsunu

Masujiro Kawamura, a descendant of Kanetsugu blacksmiths who specialized in making swords, founded the company Seki Kanetsugu in Seki in 1918. Today, the company is managed by the third generation of the Kawamuras. Our supporters know the Seki area intimately, as it is one of those with the longest history of blacksmithing. It is the seat of many important knife manufacturers. Nippon Knives brings you top products from Seki under the brands KASUMI, ZANMAI, MCUSTA, MASAHIRO and SUNCRAFT.

Adding a new brand to the assortment also brings a certain responsibility. Only a non-professional seller includes in his offer unknown products with which he has no personal experience. Fortunately, this is not the case for us. In the vast majority of cases, we personally check the manufacturer, visit his production several times and use his products. This is the only way we can guarantee the satisfaction of our customers. If it is not possible to use this proven method, our Japanese partners will do it for us.

Recommended goods

You might also like

Official distributor for Slovakia
Official distributor for Slovakia
Personal collection in Bratislava
Personal collection in Bratislava
Discounts for loyal customers
Discounts for loyal customers
Shipping and payment
Shipping and payment
Payment options
Payment options
Our partners

© Nippon Knives 2024, created by vibration.sk

Technopol International, a.s., Kutlíkova 17, Bratislava 852 50, 0903761001, japonskenoze@technopol.sk